Education

If one box of apples costs 20b1 1255.20. and each box has 48 pieces. Twenty-six, pieces are sold. How many boxes of apples are left? How much does the remaining, box of apples cost?, Understand:_____________________________________________, Plan:___________________________________________________, Solve:__________________________________________________, Answer:_________________________________________________, proper sagot please

Written by Winona · 15 sec read >


If one box of apples costs ₱ 1255.20. and each box has 48 pieces. Twenty-six


pieces are sold. How many boxes of apples are left? How much does the remaining
box of apples cost?
Understand:_____________________________________________
Plan:___________________________________________________
Solve:__________________________________________________
Answer:_________________________________________________

proper sagot please

Answer:

679.9

Step-by-step explanation:

If a box contains 48 apples and its total cost is 1255.20,then cost of one apple is

1255.20

—————=26.15

  48

if 26 apples are left in the box ,then the remaining amount cost is 26.15 times 26= 679.9


Patulong po pwede 3 – 5 sentences

Winona in Education
  ·   5 sec read

Leave a Reply

Your email address will not be published.